Maailmanädalal läbis kogu koolipere Suukooli 15.jaanuaril

Loomise kuupäev 20.01.2025

Suukooli ja Tervisekassa koostöös loodud programmi "Laste hammaste tervis" tõekspidamisi käis meie koolis õpetamas Ireen Kuldkepp, kes ise töötab hambaarsti assistendina ja on seetõttu hästi kursis Eesti laste stomatoloogia-alaste probleemidega. Ta oskas välja tuua nii vanema kui ka noorema kooliea  murekohad  suuhügieenis ja sealjuures õpetada, kuidas hambatervist edendada.  Kui noorema kooliea õpilaste loengus keskenduti peamiselt õigele toitumisele ja hambahügieenile, siis vanem kooliiga sai lisaks eelpool mainitule ka uurida nii nikotiini, põsktubaka kui ka e-sigareti kasutamise raskeid tagajärgi, mida enamjaolt tagasipöörata pole enam võimalik. Selguski, et kõige raskemaid tagajärgi jätab veipimine, sest seal on ühendatud nii ülikõrge nikotiinisisaldus kui ka magusainete kooslus, mis hammaste ja igemete tervist kahjustavad.  
Kahjuks tuli vestlustest õpilastega välja ka seda, et mõni meie kooli õpilane pole hambaarsti juures käinud viimase kolme aasta jooksul, kuid õnneks enamik noortest satub sinna ikka vähemalt kord aastas. Koolituse käigus pandi südamele, et kui on suus veel piimahambaid tuleks stomatoloogi külastada iga kuue kuu järel. Ireen selgitas muuhulgas ka hambaniidi kasutamise vajalikkust igapäevases hambahügieenis ning ka hambaharja õiget käsitlemist  2-minutilise hambapesu juures. Lisaks õigele hambapesule tuleb jälgida ka tervislikku toitumist ja vajalikku 3-tunnist puhkeaega hammastele iga toidukorra vahel, vajadusel võib selle aja jooksul juua ainult puhast kraanivett.  Selline puhkeaeg  laseb hammastel toibuda iga söömisega kaasnevast happerünnakust suus. Kui vahetpidamata iga natukese aja tagant süüa-näksida-maiustada ja juua magustatud või gaasilisi jooke, on hambad pidevas happelises keskkonnas, mis nõrgestab hambaemaili ning soodustab seetõttu ka kaariese teket.  Käsitleti ka hambatarumade teket ja nendest hoidumist, kuid kõlama jäi, et oluline on kahe tunni jooksul arsti juurde jõuda ja murdunud või eemaldunud hammas piimas võis soolalahuses kaasa võtta.  

Suukool (www.suukool.eelink opens on new page) on mõeldud kõigile, kes puutuvad kokku lastega: lapsevanematele, vanavanematele, õpetajatele, kasvatajatele, hooldajatele jne. Projekti eesmärgiks on tõsta teadlikkust suutervisest, et Eestis kasvaksid tervete hammastega lapsed. 

                                                                                Õppejuht Aive Annuste

Viimati muudetud 20.01.2025.